16 września 2022
Próchnica zębów to przypadłość, z którą większość osób będzie musiała prędzej czy później się zmierzyć. Istnieje jednak wiele sposobów na ograniczanie jej rozwoju. Jednym z nich jest lakowanie zębów – skuteczny i szybki zabieg profilaktyczny, wokół którego narosło jednak kilka mitów. Jednym z nich jest jego potencjalna szkodliwość.
Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?
Nie tylko nie jest szkodliwe – lakowanie zębów to na tyle bezproblemowy i prosty zabieg, że stanowi dobry sposób na przyzwyczajenie dziecka do wizyt stomatologicznych. Wykorzystywany przy zabiegu lak szczelinowy jest bezpiecznym w użyciu, światłoutwardzalnym kompozytem, który skutecznie chroni powierzchnię zębów trzonowych przed rozwojem próchnicy. Niektóre preparaty uwalniają również fluor, który zabezpiecza szkliwo i wzmacnia zęby.
Co to jest lakowanie zębów?
Laminowanie zębów (bo tak brzmi inna nazwa tego zabiegu) polega na pokryciu powierzchni żującej zębów trzonowych i przedtrzonowych lakiem szczelinowym, a następnie utwardzeniu go specjalną lampą. W ten sposób uszczelnia zęby i wypełnia bruzdy obecne na powierzchni trzonowców i przedtrzonowców, dzięki czemu blokuje dostęp bakteriom wywołującym próchnicę. Lakowanie zębów należy poprzedzić dokładnym ich wyczyszczeniem oraz wytrawieniem ich powierzchni służącym do tego preparatem. Wytrawiacz trzeba następnie dokładnie spłukać wodą, a zęby osuszyć. Po takim przygotowaniu można nakładać lak. Ostatnim etapem jest sprawdzenie, czy nałożona warstwa nie powoduje problemów ze zgryzem. Bez dokładnego osuszenia lak nie zabezpieczy zębów w odpowiedni sposób, przez co zabieg może okazać się nieskuteczny. Z tego powodu lakowanie u dzieci bywa kłopotliwe – osuszenie i pokrycie zębów preparatem wymaga więcej czasu i cierpliwości jeśli pacjent się wierci. Jest to jednak na tyle skuteczny sposób zabezpieczania zębów, że warto podjąć próbę wykonania go zawsze, gdy jest to możliwe.
Ile trwa lakowanie zębów?
Cały proces lakowania razem z utwardzaniem trwa zaledwie kilka minut. Może zostać wykonany również w trakcie standardowej wizyty profilaktycznej. Dzięki temu laminowanie zębów nie powinno być problematyczne nawet dla najbardziej niecierpliwych pacjentów.
Lakowanie u dzieci – kiedy należy je wykonać?
Najważniejszą zasadą laminowania zębów jest wykonywanie go na zdrowych, w pełni wyrżniętych zębach. Z tego powodu pierwsze lakowanie u dzieci można, a nawet należy wykonać na pierwszych trzonowych zębach mlecznych już od wieku 2-3 lat. Ze względu na konieczność powtórzenia zabiegu na zębach stałych oraz brak refundacji częściej lakowanie zaczyna się w wieku 6-8 lat po wyrżnięciu się w pełni pierwszych stałych trzonowców i systematycznie powtarza na kolejnych pojawiających się zębach. Lakowanie zębów stałych można wykonać również u dorosłych, jednak pod warunkiem że nie ma na nich ognisk próchnicy.
Czy laminowanie zębów trzeba powtarzać?
Skutecznie wykonane lakowanie zębów (w odróżnieniu od lakierowania) jest zabiegiem wykonywanym jednorazowo i nie ma konieczności powtarzania go. Ważne jednak jest kontrolowanie stanu laku co kilka miesięcy.
Czy lakowanie zębów boli?
Lakowanie zębów to całkowicie bezbolesna procedura. Nie zmienia również sposobu odczuwania zębów. Lakowanie u dzieci może być odrobinę nieprzyjemne, ale i na to są sposoby – możliwość wybrania koloru laku na pewno ułatwi wysiedzenie spokojnie przez cały zabieg. Bezbolesność i szybkość wykonania sprawia, że to skuteczny sposób ochrony zębów już od najmłodszych lat.