logo
wszczepienie implantu zęba
Blog

Samo wszczepienie implantu zębowego to wbrew pozorom dość krótki zabieg. Jednak zamknięcie całego procesu, z osadzeniem korony protetycznej jako jego elementem końcowym, trwa już nieco dłużej. Procedura uwzględnia czas, jaki jest niezbędny do zrośnięcia się implantu zębowego z kością szczęki lub żuchwy.

Wszczepianie implantów zębowych – przebieg zabiegu

Wszczepienie implantów zębowych to proces, który można podzielić na 3 etapy. Pierwszy z nich to wizyta konsultacyjna, czas na diagnostykę i przygotowanie planu leczenia implantologicznego. Badania diagnostyczne, których podstawą jest tzw. pantomogram i zdjęcia cyfrowego tomografu komputerowego, pozwalają zapoznać się z tkanką kostną – jej ilością, gęstością oraz stanem. Jeśli rentgenodiagnostyka ukaże zanik kości szczęki lub żuchwy, przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego będziemy musieli wykonać zabieg sterowanej regeneracji kości. Dzięki takiej odbudowie kości implant zęba będzie mógł być stabilnie w niej umocowany.

Należy podkreślić, że w gabinecie Ecodentica korzystamy jedynie z wysokiej jakości systemów implantacyjnych, które wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością i estetyką.

Implanty przeznaczone są do uzupełniania wszelkiego rodzaju braków zębowych oraz wszczepiania we wszystkich typach kości w żuchwie i szczęce. Zapewniają doskonałą rekonstrukcję uzębienia, jakość, precyzję, komfort i bezpieczeństwo na każdym etapie leczenia. Charakteryzują się niezwykłą trwałością i doskonałym efektem estetycznym.

Drugi etap leczenia to sam zabieg wszczepienia implantu, który wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Całą procedurę wykonujemy pod mikroskopem, który doskonale oświetla i znacznie powiększa pole zabiegowe. Dzięki temu możemy działać z największą precyzją. Po umieszczeniu wszczepu w kości ma miejsce proces osteointegracji. Długość tego czasu jest indywidualna dla każdego pacjenta. Zazwyczaj trwa ona od 3 miesięcy do pół roku.

Po tym okresie pacjent ponownie pojawia się w gabinecie stomatologicznym w celu delikatnego odsłonięcia implantu i założenia tzw. śruby gojącej. Gdy po około 2 tygodniach następuje wygojenie tkanki wokół wszczepu, można przejść do ostatniego etapu leczenia – założenia odbudowy protetycznej. Implantolog osadza na implancie specjalnym łącznik, a na nim wybraną pracę protetyczną, np. koronę protetyczną. Ogółem leczenie implantologiczne może zatem trwać nawet kilka miesięcy.

Ile trwa założenie implantu zęba?

Założenie implantu zębowego to pojedynczy zabieg, który trwa dość krótko, bo od 30 minut do 1,5 godziny. Należy jednak pamiętać, że jest nie jest to jeszcze efekt końcowy procesu leczenia. Pacjenta czeka jeszcze etap protetyczny, kiedy na implancie osadzane jest uzupełnienie protetyczne.

Implanty zębów – czy zabieg boli?

Opis zabiegu chirurgicznego zamocowania implantu w kości szczęki lub żuchwy może wyglądać na skomplikowany i bolesny, jednak wbrew pozorom w jego trakcie pacjent nie odczuwa bólu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ przed jego rozpoczęciem stosujemy znieczulenie miejscowe. Po ustąpieniu znieczulenia może mieć miejsce chwilowy dyskomfort. W tym czasie pomocne będą zimne okłady do policzka i leki przeciwbólowe.

zadzwoń