logo
Proteza zębowa
Blog

Braki w uzębieniu to nie tylko problem natury estetycznej. Utrata jednego lub kilku zębów stałych ma niekorzystny wpływ na stan jamy ustnej Pacjenta oraz na jakość jego życia. W miejscu brakujących zębów, z czasem dochodzi do utraty tkanki kostnej. Uszkodzeniu ulegają także dziąsła, a sąsiednie, zdrowe zęby zaczynają się przemieszczać, w efekcie czego powstawać mogą wady zgryzu.

Nowoczesna protetyka oferuje szereg rozwiązań odpowiednich przede wszystkim dla tych Pacjentów, u których niemożliwe jest wszczepienie implantów. Dzieje się tak w przypadku gdy w jamie ustnej Pacjenta dochodzi do zaniku kości lub też tkanek miękkich, czyli dziąseł.

Czy wiek ma znaczenie w zakładaniu protezy zębowej?

Proteza zębowa, którą nierzadko określa się jako „sztuczne zęby” lub też „sztuczną szczękę”, kojarzona jest przede wszystkim z osobami starszymi. Leczenie protetyczne przeznaczone jest jednak dla wszystkich Pacjentów, którzy z jakiegoś powodu utracili swoje uzębienie, niezależnie od ich wieku.

Z wiekiem w jamie ustnej zachodzi wiele zmian, dziąsła narażone są między innymi na paradontozę, a same zęby – na próchnicę. Jeśli Pacjent zgłosi się do gabinetu stomatologicznego z zaawansowaną chorobą, na leczenie kanałowe może już być niestety za późno. W skrajnych przypadkach lekarz może zadecydować o usunięciu zębów własnych Pacjenta i skierowaniu go na leczenie protetyczne.

Rodzaje protez zębowych
Protezy zębowe dzielimy na protezy ruchome, które Pacjent może w każdej chwili samodzielnie wyjąć z jamy ustnej oraz na protezy zębowe stałe, które wyjąć można jedynie w gabinecie stomatologicznym. Do protez ruchomych zaliczamy np. protezy akrylowe, protezy szkieletowe oraz protezy elastyczne. Uzupełnienia stałe dzielimy natomiast na implanty, mosty zębowe, korony zębowe oraz licówki.

Inne rodzaje protez, które wyróżniamy to protezy całkowite i protezy częściowe. Proteza całkowita stosowane jest w przypadku bezzębia, natomiast proteza częściowa sprawdzi się w przypadku braku jednego lub kilku zębów własnych.

Ile trwa zrobienie protezy zębowej?

Czas potrzebny na przeprowadzenie leczenia protetycznego może się różnić w zależności od sytuacji w jamie ustnej Pacjenta oraz od użytych materiałów. Istotna będzie także liczba brakujących zębów oraz rodzaj uzupełnienia, na który zdecydował się Pacjent. Średnio na samą protezę Pacjent oczekuje około 2 tygodni. Czasami po przymierzeniu protezy zdarza się jednak, że nie leży ona idealnie. Wówczas konieczne będzie jej poprawienie, gdyż komfort użytkowania i dopasowanie są tutaj najważniejsze.

Proteza akrylowa vs proteza szkieletowa

Najpopularniejszymi i rozwiązaniami protetycznymi są protezy akrylowe i protezy szkieletowe.

Do największych zalet protez akrylowych należy ich stosunkowo niska cena. Stosowane są najczęściej w przypadku bezzębia lub wtedy, gdy Pacjentowi pozostało jedynie kilka zębów własnych. Niestety, protezy akrylowe posiadają także wady. Do największej z nich należy długi czas adaptacji Pacjenta do protezy.

Protezy szkieletowe charakteryzuje natomiast wyższy komfort użytkowania. Opierają się one na zębach własnych lub na implantach, dzięki czemu podczas spożywania twardych pokarmów, ciężar siły żucia rozkładany jest równomiernie na zęby własne Pacjenta. Ten rodzaj uzupełnienia nie sprawdzi się więc przy całkowitym bezzębiu.

zadzwoń