logo
licówki
Blog

Licówki dentystyczne to jedno z wielu rozwiązań stomatologii estetycznej, umożliwiających Pacjentom poprawienie kosmetycznych niedoskonałości zębów. Swoją popularność zawdzięczają licznym zaletom. Licówki poprawiają wygląd zębów – pozwalają ukryć przebarwienia, mogą zapewnić śnieżnobiały uśmiech tym, którzy nie mogą podjąć się zabiegu wybielania zębów, a co więcej, są w stanie skorygować niewielkie odchylenia, np. szpary między zębami.

Warto jednak pamiętać, że licówki to nie rozwiązanie dla każdego. Nie sprawdzą się w przypadku osób, które zgrzytają zębami lub cierpią na choroby dziąseł. Założenie licówek jest też wykluczone u Pacjentów, którzy cierpią na próchnicę lub tych, których zęby wymagają złożonego leczenia ortodontycznego.

Licówki gwiazd, czyli zęby celebrytów

Piękny uśmiech celebrytów od zawsze zachwyca nas z ekranów i okładek magazynów. Ku zdziwieniu fanów, jego sekret to często nie retusz, a właśnie licówki. To rozwiązanie z pogranicza protetyki jest idealnym sposobem na osiągnięcie pięknego uśmiechu bez konieczności przeprowadzenia długotrwałego leczenia. Nic więc dziwnego, że ich stosowanie stało się tak popularne wśród gwiazd i celebrytów.

Czy licówki kompozytowe są na stałe?

Licówki kompozytowe to popularny rodzaj licówek, który pozwala na stosunkowo szybkie uzyskanie pięknego uśmiechu. Założenie licówki kompozytowej na jeden ząb trwa na ogół nie więcej niż 60 minut.

Jeśli chodzi o trwałość tego rodzaju licówek, jest ona zdecydowanie krótsza niż w przypadku licówek porcelanowych. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, licówki kompozytowe mogą posłużyć Pacjentowi nawet do 5 lat. Nie można więc niestety powiedzieć, że założenie licówek kompozytowych to rozwiązanie na stałe.

Jak się robi licówki porcelanowe?

Licówki porcelanowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z masy porcelanowej. Przed ich założeniem, zęby muszą zostać wyleczone, a także oczyszczone z kamienia nazębnego. Na pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym, lekarz poznaje oczekiwania Pacjenta względem wyglądu i koloru licówek. Następnie zęby Pacjenta są przygotowywane – stomatolog musi zeszlifować delikatnie naturalne szkliwo zębów, aby efekt końcowy po założeniu licówek był jak najbardziej naturalny. Na oszlifowane zęby nakłada się licówki tymczasowe, dopóki właściwe licówki wykonane ze specjalistycznej ceramiki nie będą gotowe. Na kolejnej wizycie zamienia się licówki tymczasowe na licówki porcelanowe, które mocowane są na zębach na stałe za pomocą specjalnego kleju.

Licówki porcelanowe są polecane ze względu na ich estetyczny wygląd, a także ich trwałość i mechaniczną wytrzymałość. Ten rodzaj licówek wyglądem najbardziej przypomina naturalne zęby. Dodatkowo, przy zastosowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz przy regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, Pacjenci mogą cieszyć się pięknym uśmiechem nawet przez 15 lat.

Czy przed założeniem licówek specjaliści wymagają szlifowania zębów?

Przed założeniem licówek, konieczne jest odpowiednie przygotowanie jamy ustnej i naturalnych zębów Pacjenta. Konieczne jest więc oczyszczenie płytki nazębnej z osadów, w tym z kamienia nazębnego. Ze względu na to, że licówki mocuje się na przedniej powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju, przed ich założeniem wymagane jest też najczęściej szlifowanie zębów. Ze względu na to, że powierzchnię zęba przygotowuje się w znieczuleniu miejscowym, sam zabieg jest bezbolesny.

Inaczej natomiast wygląda sytuacja w przypadku niezwykle cienkich licówek – ich wykonanie nie wymaga wcześniejszego szlifowania zębów. Tego rodzaju licówki są idealnie dopasowane do potrzeb Pacjenta. Sprawdzą się przede wszystkim w przypadku niewielkiej korekty uzębienia lub gdy na zębach występują jedynie delikatne przebarwienia.

zadzwoń