logo
Dentofobia
Stomatologia

Dentofobia, czyli paniczny lęk przed leczeniem stomatologicznym, jest coraz bardziej powszechnym problemem. Statystyki podają, że aż 46% Polaków deklaruje, że boi się dentysty. Tymczasem dbanie o higienę jamy ustnej nie jest możliwe bez regularnych wizyt stomatologicznych. Z tego powodu dentofobia skutkuje zwykle poważnymi infekcjami jamy ustnej.

Jeśli z powodu panicznego strachu unikamy wizyt u stomatologa, ważne jest, byśmy wiedzieli, że całkowite wyleczenie fobii jest możliwe i istnieje mnóstwo ludzi, którzy mogą nam w tym pomóc. Pierwszym i najważniejszym krokiem ku wyzdrowieniu jest znalezienie przyczyny naszego lęku.

Dentofobia – przyczyny

Najczęstszą przyczyną dentofobii są przykre doświadczenia z dzieciństwa, związane z leczeniem stomatologicznym. Lęk może być też spowodowany postawą rodziców, rodzeństwa lub innych bliskich osób, które same odczuwają strach i stronią od wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

Dentofobia może mieć też swoje źródło w typie osobowości – niektóre osoby cechują się reagowaniem silnym lękiem nawet na niewielkie zmiany sytuacyjne. W gabinecie dentystycznym lęk wywoływać mogą takie bodźce jak specyficzne dźwięki aparatury lub zapach. Pacjent może się też lękać bólu – nawet pomimo znieczulenia i świadomości całkowitej bezbolesności zabiegu.

Warto pamiętać, że nawet dla osoby, która nie cierpi na dentofobię, wizyty stomatologiczne mogą być niestety stresujące. Pacjent leży, nie może się ruszać ani mówić, daje lekarzowi pełny dostęp do swojej jamy ustnej i nie widzi, co akurat jest wykonywane. Mniejszy lub większy dyskomfort może więc być w takiej sytuacji odczuwany przez każdego. Nie brakuje też osób, które doświadczyły traumy związanej z utratą kontroli i przekroczeniem ich intymnych granic. Nigdy więc nie należy bagatelizować uczuć osoby cierpiącej na dentofobię, jakkolwiek irracjonalny nie wydaje się jej lęk.

Strach przed dentystą – objawy dentofobii

Strach przed dentystą może przyjmować różne formy – od uczucia zaniepokojenia i zdenerwowanie po zupełne przerażenie, a nawet ataki paniki. Pacjent może doświadczać typowych dolegliwości lękowych jak ucisk żołądka, biegunka, pocenie się czy ból w klatce piersiowej. Zdarza się, że lęk jest tak silny, że zupełnie uniemożliwia leczenie stomatologiczne i trzeba przerwać wizytę.

Sytuację dodatkowo pogarsza wstyd Pacjenta, który często nie wie, jak i z kim rozmawiać o swoim problemie. Powoduje to powstanie błędnego koła: Pacjent unika leczenia stomatologicznego, przez co pogarsza się sytuacja w jego jamie ustnej. Zmusza go to w końcu do odwiedzenia dentysty, gdzie okazuje się, że konieczne jest leczenia, co wywołuje u Pacjenta wstyd i lęk, a w efekcie – rezygnację z leczenia.

Jak pozbyć się lęku przed dentystą?

Przede wszystkim: nic na siłę. Najlepiej znaleźć jest gabinet, którego personel jest specjalnie wyszkolony i doświadczony w leczeniu Pacjentów z dentofobią. W takim miejscu będziemy otoczeni fachową opieką i nie będziemy do niczego zmuszani – zarówno lekarz, jak i personel da nam czas na oswojenie się z nowym otoczeniem, dźwiękami i zapachami. Niezwykle ważne jest też, by lekarz wzbudzał nasze zaufanie i stworzył taką atmosferę, byśmy mogli mu otwarcie powiedzieć o swoich obawach i potrzebach. Wtedy z pewnością dobierze metodę leczenia w taki sposób, byśmy podczas trwania całego zabiegu czuli się bezpiecznie.

Odkrycie przyczyny strachu to niezbędny krok do zapanowania nad fobią i pokonania jej. Wykwalifikowany personel, dzięki przyjaznemu, nieoceniającemu nastawieniu oraz cierpliwości i stopniowemu przyzwyczajaniu nas do różnych bodźców i sytuacji, może nam w tym bardzo pomóc. Warto także rozważyć skorzystanie z pomocy psychoterapeuty – zwłaszcza, jeśli domyślamy się, że przyczyna naszego lęku jest złożona i może mieć głębokie podłoże w psychice.

W Ecodentice podchodzimy do Pacjentów indywidualnie i dokładamy wszelkich starań, aby każdy z nich czuł się w naszym gabinecie bezpiecznie. Leczenie przebiega w przyjaznej atmosferze, a każdy jego etap jest Pacjentowi szczegółowo wyjaśniany. Nowoczesny sprzęt i technologia używane w naszych gabinetach, pozwalają na przeprowadzenie leczenie bezboleśnie i komfortowo.

zadzwoń