2 maja 2023
Aby zachować piękny, naturalny uśmiech do późnej starości i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, trzeba systematycznie odwiedzać stomatologa. Dzięki częstemu sprawdzaniu stanu zdrowia zębów i dziąseł można w odpowiednim momencie rozpocząć leczenie próchnicy, a także skutecznie zapobiegać innym problemom zdrowotnym jamy ustnej. Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza? Podpowiadamy.
Co to jest stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza to ważna dziedzina stomatologii. Nazywana jest także stomatologią ogólną i zajmuje się leczeniem chorób zębów i dziąseł. Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej są ważnym elementem zapobiegania rozwojowi próchnicy, która stanowi poważny problem osób ze wszystkich grup wiekowych. Podstawowym zabiegiem z zakresu stomatologii zachowawczej jest wykrywanie i leczenie ubytków próchniczych, które pozwala uniknąć ekstrakcji zębów. Co ważne – stomatologa powinniśmy odwiedzać dwa razy w roku w celu wykonania przeglądu stomatologicznego. Częste wizyty u stomatologa pozwalają wykryć ubytki próchnicze oraz inne choroby np. paradontozę na wczesnym etapie ich rozwoju, a także zapobiegają negatywnemu wpływowi schorzeń jamy ustnej na organizm.
Leczenie próchnicy zębów i inne zabiegi w gabinecie stomatologa, które pozwolą zachować piękny uśmiech
Do podstawowych zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej zaliczamy m.in. usuwanie ubytków próchniczych i stosowanie wypełnień, wykonanych z różnego rodzaju materiałów (np. żywicy kompozytowej). Zanim jednak zaistnieje potrzeba ich zastosowania, konieczne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa, które mają na celu wykrycie problemów zdrowotnych w jamie ustnej oraz zabiegi umożliwiające m.in. usunięcie kamienia i osadu nazębnego, a także ochronę zębów za pomocą specjalnych preparatów z fluorem.
Niestety czasami próchnica przedostaje się do miazgi i wtedy konieczne mogą być zabiegi z zakresu endodoncji, czyli leczenie kanałowe, które jest niezbędne w przypadku znacznego uszkodzenia zębów. Ostatecznie, gdy jednak proces chorobowy jest zaawansowany i uniemożliwia leczenie zęba/zębów, może być wykonana ekstrakcja (usunięcie zęba).